Istnieje wiele odmian diety roślinnej, sięgającej od fleksiwegetarianizmu tolerującego spożywanie mięsa po weganizm, opierający się wyłącznie na produktach roślinnych.
Chciałabym jednak skupić uwagę na podstawowych wartościach diety.
Jakie cechy korzystne dla zdrowia posiada dieta roślinna?
WĘGLOWODANY, które znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. A jeśli mowa o węglowodanach, należy również zwrócić uwagę na błonnik pokarmowy – rozpuszczalny i nierozpuszczalny.
Ma on korzystny wpływ na prawidłową pracę naszych jelit. W żywieniu opartym na produktach głównie zwierzęcych spożywamy go niestety w bardzo małych ilościach, co niesie za sobą poważne zdrowotne konsekwencje. A w kwestii niskiego spożycia błonnika, kłania się również mimo wszystko nieodpowiednie nawodnienie organizmu.
BIAŁKO, często traktowane po macoszemu.
Białko roślinne, uważane za niewartościowe przez brak wszystkich potrzebnych nam aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować w odpowiednich dla nas ilościach. Jest to jednak pewnego rodzaju mit. Dlaczego?
Przy odpowiednim dopasowaniu produktów w posiłkach jesteśmy w stanie stworzyć komplet aminokwasowy bez ryzyka niedoborów. Ale cierpliwości, o tym już niebawem.
TŁUSZCZE, głównie z roślin nasiennych w różnej postaci – pestek, nasion czy olei, które w łatwy sposób można przemycić do posiłków, np. dressingów, marynat i składowej ciasta.
W ostatnim czasie wiele się mówi, i słusznie, na temat prozdrowotnych właściwości jakie mają tłuszcze roślinne. Jest to ważne szczególnie jeżeli nasze serce „szwankuje” a organizm woła o opamiętanie w spożyciu mięsa… zwłaszcza w okresie grillowym.
Do niezbędnych dla naszego organizmu należą m.in. magnez, witamina C czy kwas foliowy. Są również i takie składniki, które w roślinach nie występują. Przy odpowiednim zbilansowaniu posiłków i niewielkiej suplementacji jesteśmy jednak w stanie nad tym zapanować, szczególnie gdy zamierzamy stosować dietę wegańską.
Oprócz składników odżywczych, dieta roślinna jest źródłem cennych, niedocenianych składników bioaktywnych, wzmacniających dodatkowo organizm zmniejszając stany zapalne organizmu i stanowią "przyczynę" poprawy zdrowia...
Najwięcej składników bioaktywnych znajdziemy w owocach i warzywach posiadających wyraziste kolory, również w ziołach, naturalnych przyprawach czy orzechach i kakao.
Jest tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie.
Ludwig Borne
Dlatego dbajmy i słuchajmy potrzeb organizmu dla zachowania zdrowia do późnych lat życia z udziałem jakże cennych składników naturalnych.